Մաթեմատիկա 24.09.2021

272.Միևնույն քաղաքից միևնույն ուղությամբ միաժամանակ դուրս եկան երկու մեքենաներ: Նրանցից մեկը 1 ժամում անցնում էր 65 կմ, մյուսը 80 կմ: որքան կլինի նրանց հեռավորությունը 7 ժամում:

Լուծում

65×7=465

80×7=560

560-465=95                                                       Պատ.՝95կմ

273.Կայարանից միաժամանակ հակառակ ուղություններով դուրս եկան երկու գնացքներ: Առաջին գնացքը 1 ժամում անցնում էր 60 կմ, երկրորդը 90 կմ:Ինչ հեռավորություն կլինի նրանց միջև 14 ժամ անց:

Լուծում

60×14=840

90×14=1260

1260+840=2100                                                      Պատ.՝2100 կմ

275.Դարբինը 14 օրում պիտի պատրաստեր 280 պայտ՝ ամեն օր պատրաստելով հավասար քանակներով  պայտեր: Սակայն նա 8 պայտով ավել էր պատրաստում: Քանի օրում դարբինը կատարեց ապատվերը:

Լուծում

280:14=20

20+8=28

280:28=10                                                            Պատ.՝10 օրում

277.Երկու վաճառողները օրվա ընթացքում պիտի վաճառեն 95 կարկանգակ: Օրվա վերջում չվաճառված էր մնացել 7 կարկանդակ, իսկ առաջին վաճառողը վաճառել էր 47 կարկանդակ: Վաճառողների որն էր ավելի շատ կարկանդակ վաճառել և որքան ավել:

Լուծում

95-7=88

88-47=41

47-41=6                                                            Պատ.՝առաջին 6-ավել

267.Կատարեք գործողությունները

ա)30×47+80:16=1415

47×30=1410

80:16=5

1410+5=1415
բ)135×20-1024:8=2572

135×20=2700

1024:8=128

2700-128=2572

գ)11916:18-2348:4=75

11916:18=662

2348:4=587

662-587=75

դ)97+85×30-294=2353

85×30=2550

2550+97=2647

2647-294=2353

ե)(120-84):(68-62)=6

120-84=36

68-62=6

36:6=6

զ)(25+34)x(85-79)=354

25+34=59

85-79=6

59×6=354


Оставьте комментарий