Շարժման ճանապարհի և ժամանի հաշվարկը

Առաջադրանքների լուծում Գ.Մխիթարյանի գրքի 1 մասի 22-24 էջ

V=(վե)արագություն

S=(սե)ճանապարհ

t=(տե)ժամանակ

Արագության բանաձև

V=S/t|S=V*t

Ժամանակի բարաձև

t=S/V

Տարբերակ I
1․ Ինչքա՞ն ժամանակում հեծանվորդը կանցնի 250մ’ ունենալով 5մ/վ
արագություն.

S=250մ
V=5մ/վ
t=?
t=S:V=250մ :5մ/վ =50վ 

Պատ․՝ 50վ

2․ Նավակը ի՞նչ հեռավորության վրա կգտնվի նավահանգստից
շարժումը սկսելուց 15վ հետո, եթե նա շարժվում է գետի հոսանքով: Ջրի
հոսանքի արագությունը 4մ/վ է.

t=15վ
V=4մ/վ
S=?
S=V · t=15վ · 4 մ/վ =60մ

Պատ․՝ 60մ

3․ Գնացքը շարժվում է 60կմ/ժ արագությամբ: Նա ի՞նչ հեռավորություն
կանցնի 1,5ժ-ում.

V=60կմ/ժ
t=1,5ժ
S=?
S=V · t=60կմ/ժ ·
 1,5ժ =90կմ 
Պատ․՝ 90կմ

4․ Դիտորդը կայծակի փայլատակումը տեսնելուց 5վ-ն հետո լսեց
որոտի ձայնը: Ի՞նչ հեռավորության վրա տեղի ունեցավ կայծակը, եթե
ընդունենք, որ լույսը տարածվում է համարյա ակնթարթորեն, իսկ ձայնի
արագությունը 0,34կմ/վ է.

t=5վ
V=0,34կմ/վ=1000 · 0,34=340մ/վ
S=?
S=V · t=340մ/վ · 5վ =1700մ
Պատ․՝1700մ

5․ Արհեստական արբանյակը Երկրի շուրջը մեկ պտույտի ընթացքում
անցավ է 43200կմ: Ինչքա՞ն ժամանակում նա մեկ լրիվ պտույտ
կատարեց Երկրի շուրջը, եթե նրա արագությունը 8000մ/վ է.

S=43200կմ=43200000մ
V=8000մ/վ

t=?
t=S:V=43200000մ :8000 մ/վ =5400վ

Պատ․՝5400վ

Տարբերակ 2

Ինչքա՞ն ժամանակում ինքնաթիռը, շաժվելով 200մ արագությամբ,
կանցնի ՅՕՕՕմ ճանապարհը.

V=200մ/վ

S=3000մ

t=?

t=S/V=3000մ/200մ/վ=15վ

Պատ․՝ 3. 15վ

Գնացքը շարժվում է 80կմ/ժ արագությամբ: Ի՞նչ ճանապարհ կանցնի
գնացքը 4Ժ -ում
:

V=80կմ/ժ

t=4ժ

S=?

S=V*t=80*4=320կմ

Պատ․՝ 320կմ

էլեկտրաքարշը շարժվում է 90կմ/ժ արագությամբ: Ինչքա՞ն
ճանապարհ նա կանցնի 40վ-ում.

V=90կմ/ժ=90000/վ

t=40վ

S=?

S=V*t=90000*40=3600000

Պատ․՝ 3600կմ

Ինչքա՞ն ճանապարհ կանցնի մետրոյի գնացքը 2,5ժ-ում, եթե նրա
արագությունը 20մ/վ է.

t=2,5ժ=60*2,5=150ր=150*60=9000վ

V=20մ/վ

S=?

S=V*t=20*9000=180000մ=180կմ

Պատ․՝ 180կմ


Տարբերակ III
1. 50կմ/ժ արագությամբ շարժվող ավտոմեքենան ինչքա՞ն ճանապարհ
կանցնի 3ժ-ում.

V=50կմ/ժ
t=3ժ
S=V · t=3 · 50
S=150կմ
Պատ․՝1
50կմ

2. Ինչքա՞ն ժամանակում չմշկորդը կանցնի 600մ հեռավորությունդ
եթե շարժվում է 12մ/վ արագությամբ.

S=600մ
V=12մ/վ
t=S/V=600/12
t=50մ/վ
Պատ․՝
50վ

3. Ինչքա՞ն ճանապարհ կանցնի ինքնաթիռը թռիչքի 80վ ընթացքում
եթե նա թռչում է 720կմ/ժ միջին արագությամբ.

t=80վ

V=720կմ/ժ

S=?

720կմ/ժ=720000մ/վ

S=V*t=720000*80=57600000մ=57600կմ

Պատ.՛57600կմ

4. Մրցումների ժամանակ դահուկորդը շարժվում էր 3 մ/վ հաստատուն
արագությամբ: Նա ինչքա՞ն ճանապարհ անցավ ՅՕր-ում.

V=3մ/վ
t=30ր=30*60=1800վ
S=V·t=3մ/վ·1800վ
=5400
Պատ․՝ 5400մ

5. Երկրից մինչև Արեգակ եղած հեռավորությունը 150մլն կմ է: Ինչքա՞ն
ժամանակում լույսը կանցնի այդ հեռավորությունը, եթե լույսի
տարածման արագությունը 300 000 ՕՕՕմ/վ է.

S=150մլն կմ

V=300 000 ՕՕՕմ/վ =300 000կմ/ժ

t=?

t=S/V=150 000 000/300 000=1500/3=500ժ

Եթե մարմինը շարժվում է անհավասարաչափ, ապա, որպեսզի որոշենք.
I. (1) նրա միջին արագությունը,
պետք է…
II. (1) նրա անցած ճանապարհ,
պետք է…
III. (1) նրա շարժման ժամանակը,
պետք է …

  1. մամնի անցած ճանապարհը
    բաժանել շարժման ժամանակին
  2. մարմնի անցած ճանապարհը
    բաժանել միջին արագությանը
  3. միջին արագությունը
    բազմապատկել շարժման
    ժամանակով
    IV. (4) Լուսինը Երկրի շուջը պտտվում է 1 ՕՕՕմ/վ արագությամբ: Ինչքա՞ն
    հեռավորություն նա կանցնի 15ր-ում.
    1.0,25մ 2. 250մ 3. 4կմ 4. ՑՕՕկմ 5. 400կմ
    V. (4) Լենինգրադից մինչև Մոսկվա եղած հեռավորությունը մոտ 600կմ է:
    Ռադիոազդանշանը ինչքա՞ն ժամանակում կանցնի այդ
    հեռավորությունը, եթե ռադիոալիքի տարածման արագությունր
    ՅՕՕՕՕՕՕՕՕմ/վ է.
  4. 500 ՕՕՕվ 2. 0,002վ 3. 500վ
  5. 0,000 002վ 5. 18 000 ՕՕՕվ

Оставьте комментарий