ՖԻԶԻԿԱ

Իրականացնել «Ֆիզիկական երևույթները կյանքում» նախագիծը։

13․11-17․11

Թեման․Իներցիայի երևույթը։Խնդիրների լուծումներ։

Կրկնել նախորդ թեմայի հարցերը։

1․Ո՞ր երևույթն  է կոչվում իներցիա

Այլ մարմինների ազդեցության բացակայությամբ մարմնի դադարի կամ ուղղագիծ շարժման վիճակը պահպանելու երևույթը կոչվում է իներցիա:

Կատարիր այս փորձերը ,տեսանյութ պատրաստիր,որտեղ լինի փորձի նկարագրությունը,մեկնաբանությունը, եզրակացությունը,երևույթը։Պատասխանիր փորձում եղած հարցերին          

Փորձ 1– Բարակ ստվարաթղթից կտրիր   2 — 3սմ  լայնությամբ  շերտ,  և   ծայրերը սոսնձելով պատրաստիր 10-15սմ տրամագծով օղակ: Օղակը հարմարեցրու մածնի շշի բաց բերանին: Նրա վրա դիր կոպեկը: Քանոնը մտցրու օղակի մեջ և հորիզոնական, կտրուկ շարժումով օղակը դուրս նետիր կոպեկի տակից: Բացատրիր դիտվող երևույթը:  

Փորձ – 2 Հարթ սեղանի եզրին դիր թղթի շերտ, վրան դիր ապակե բաժակը: Ձեռքով բռնելով թղթի ազատ ծայրը, քանոնով ուժեղ և կտրուկ հարվածիր այնպես,որ բաժակը մնա սեղանին և  ջուրը չթափվի։

Ստորև նշված խնդիրների լուծման ժամանակ ,խնդրի գրառման ձևը և լուծումը պահպանելու համար, օգտվել Է.Ղազարյանի դասագրքի էջ 38-ում լուծված խնդիրների օրինակներից:

ԿատարելԳ.Մխիթարյանի <<Գիտելիքների ստուգման առաջադրանքներ մաս I>>-ից էջ17-ից մինչև էջ26-ը: 

Տարբերակ 1

1 Ժամանակի ընթացքում մարմնի դիրքի փոփոխությունը մեկ այլ
մարմնի նկատմամբ անվանում են.

1 անցած ճանապարհ 2. հետագիծ 3. մեխանիկական շարժում

2 Որ՞ շարժումն են անվանում հավասարաչափ: Այն շարժումը, որի դեպքում.

  1. մարմինը ցանկացած հավասար ժամանակամիջոցներում անցնում է
    հավասար ճանապարհներ
  2. մարմինը հավասար ժամանակամիջոցներում անցնում է հավասար
    ճանապարհներ
  3. մարմինը շարժվում է այնպես, որ նրա հետագիծը ուղիղ գիծ է

3 Շարժվող գնացքի վագոնում նստած ուղևորը ո՞ր մարմինների
նկատմամբ է գտնվում դադարի վիճակում.

1. վագոնի 2. գետնի

3. վագոնում նստած մյուս ուղևորների 4. վագոնի անիվների

4 Մարդատար գնացքը ցանկացած 0,5ժ-ում անցնում է 60կմ
ճանապարհ, 15ր-ում’ ՅՕկմ, 1ր-ում’ 2կմ և այլն: Ի՞նչ շարժում է դա.

1. անհավասարաչափ 2. հավասարաչափ

3. որոշ տեղամասերում հավասարաչափ

Տարբերակ 2

1 Այն գիծը, որը մարմինը գծում է իր շարժման ընթացքում, անվանում են

1.անցած ճանապարհ 2. հետագիծ 3. մեխանիկան շարժում

2 Մարմնի անցած ճանապարհ կոչվում է

1.մարմնի սկզբնական և վերջնական դիրքերի միջև եղած
հեռավորությունը

2.հետագծի այն հատվածի երկարությունը, որը մարմինը անցնում է
որոշակի ժամանակամիջոցում

3 Շարժվող գնացքի վագոնում սեղանի վրա դրված խնձորը տեդաւիոխվում է ……նկատմամբ.

1. վագոնում քայլող ուղևորի 2. շոգեքարշի

3. վագոնում նստած ողևորի

4 Թվարկված շարժումներից, ո՞րն է հավասարաչափ.

1. ավտոմեքենայի շարժումը արգելակման ընթացքում

2. ժամացույցի ճոճանակի շարժումը

3. հարթավայրում հոսող գետի ջրի շարժումը

4. երկրի շարժումը իր առանցքի շուրջը

Տարբերակ 3

1 Այն գծի երկարությունը, որը մարմինը անցնում է որոշ
ժամանակամիջոցի ընթացքում, անվանում են.

1.անցած ճանապարհ 2. հետագիծ 3. մեխանիկական շարժում

2 Ի՞նչ է մեխանիկական շարժումը.

1. հետագծի երկարությունը, որով շարժվում է մարմինը

2. մարմնի դիրքի փոփոխությունը այլ մարմինների նկատմամբ

3. այն գիծը, որով շարժվում է մարմինը

3 Հեծանիվը իջնում է բլրից: Նրա ո՞ր մասերն են կմախքի նկատմամբ
գտնվում շարժման մեջ.

1. ոտնակները իրենց պտտման ընթացքում

2.ոտնակները հեծանիվի «ազատ ընթացքի» ժամանակ

3.նստատեղը

4.շղթան ոտնակների պտտման դեպքում

4 Ավտոմեքենան 0,5ժ-ում անցավ ՅՕկմ հեռավորություն, ընդ որում՜
առաջին 15ր-ում՜ 20կմ, իսկ հաջորդների ընթացքում՜ 10կմ: Ի՞նչ
շարժում է դա

1. անհավասարաչափ 2. հավասարաչափ

3. ճանապարհի որոշ հատվածներում հավասարաչափ

Տարբերակ 4

1 Այն շարժումը, որի ընթացքում մարմինը ցանկացած հավասար ժամանակամիջոցներում անցնում է հավասար ժանապարհներ, անվանում են.

1. մեխանիկական շարժում 2. հավասարաչափ շարժում

3. անհավասարաչափ շարժում

2 Ինչպե՞ս է կոչվում այն գիծը, որը մարմինը գծում է իր շարժման
ընթացքում.

1. ուղիղ գիծ 2. անցած ճանապարհ 3. հետագիծ

3 Ո՞ր մարմինները կամ նրանց մասերն են գտնվում դադարի
վիճակում Երկրի նկատմամբ.

1. շարժվող տրակտորի թրթուրների ներքևի մասերը

2. շարժվող տրակտորի թրթուրների վերևի մասերը

3. արեգակը 4. շենքի հիմքը

4 Բերված շարժումներից որո՞նք են անհավասարաչափ

1. ժամացույցի վայրկենաչափի սլաքի շարժումը

2. ձեռքից ընկած գնդակի շարժումը

3. մետրոյի շարժասանդուղքի շարժումը

    Հավասարաչափ շարժման արագություն
    Արագության միավորը
    Միջին արագություն

    Տարբերակ 1

    1) Հավասարաչափ շարժման արագություն անվանում են այն
    մեծությունը, որը թվապես հավասար է.
    Պատ․՝միավոր ժամանակում մարմնի անցած ճանապարհին

    2) Տանից մինչև դպրոց եղած հեռավորությունը 900մ է: Տղան այդ
    ճանապարհ անցավ 15 ր-ում: Ի՞նչ միջին արագությամբ էր շարժվում
    տղան.
    S=900մ
    T=15ր
    V=?
    15:60=900վ
    V=S/T=900մ/900վ=1մ/վ
    Պատ․՝2

    3) Երկիրը Արեգակի շուրջը պտտվում է 108000կմ/ժ արագությամբ: Այդ
    արագությունը արտահայտեք մ/վ-ով.
    V=108000
    մ/վ=?
    108000 x 1000/3600=30000 մ/վ
    Պատ․՝1

    1. ՅՕՕՕՕմ/վ 2. 1800000մ/վ 3. 108մ/վ 4. 180մ/վ 5. ՅՕմ/վ

    4) «Լենին» ատոմային սառցահատը 1ժ-ում անցնում է 33,5կմ ճանապարհ: Հաշվեք սառցահատի արագությունը.
    t=1ժ
    S=33,5
    V=?
    V=S/t=33500:3600=9,3մ/վ
    Պատ․՝4

    5) Ավտոբուսում նստած ուղևորը նշում էր այն ժամանակամիջոցները,
    որոնց ընթացքում ավտոբուսը անցնում էր ճանապարհի եզրերին՜
    իրարից 1 կմ հեռավորության վրա տեղադրված սյուների միջև եղած
    հեռավորությունները: Պարզվեց, որ առաջին 1կմ այն անցավ 70վ-ում,
    երկրորդը 80վ, իսկ երրորդը’ 50վ-ում: Հաշվեք ավտոբուսի միջին
    արագությունը.

    S1=1կմ=1000մ t=70վ

    S2=1կմ=1000մ t=80վ

    S3=1կմ=1000մ t=50վ

    V=?

    S1=1կմ=1000մ t : 70վ=14,2

    S2=1կմ=1000մ t : 80վ=12,5

    S3=1կմ=1000մ t : 50վ=20
    14,2+12,5+20=46,7:3=15,5

    Պատ․՝4

    Տարբերակ 2

    1) Ուղղագիծ հավասարաչափ շարժման ժամանակ մարմնի
    արագությունը ցույց է տալիս.
    Պատ․՝2

    2) Հեծանվորդը 10ր-ում անցավ Յկմ: Ի՞նչ արագությամբ էր շարժվել
    հեծանվորդը.

    t=10ր=600վ

    S=30կմ=30,000մ

    V=?
    V=S:t V=30,000մ :600վ =50մ/վ


    Պատ․՝5

    3) Այլ մոլորակներ թռչելու համար նախատեսված տիեզերական
    հրթիռները, պետք է Երկրի նկատմամբ ունենան 41760կմ/ժ
    արագություն: Արտահայտեք այդ արագությունը մ/վ-ով.

    V=41760կմ/ժ քանի որ 1կմ=1000մ 1ժ=3600վ
    41760կմ/ժ= 41760 x 1000մ / 3600վ = 11600մ/վ
    Պատ․՝3


    4) Ռուսաստանում առաջին ջերմաքարշը պատրաստել են Չերեպանով
    եղբայրները 1834թ: Հենց իրենք էլ կառուցել են առաջին երկաթգիծը՜
    մոտավորապես 860մ երկարությամբ: Հաշվեք շոգեքարշի
    արագությունը’ իմանալով, որ նա ամբողջ ճանապարհը անցնում էր
    3,5ր-ում.

    S=860մ

    t=3,5ր=3,5 x 60=210վ

    V=?

    V=S/t=860/210=4,1


    Պատ․՝1

    5) Հեծանվորղը 10ր-ում անցավ 2400մ, հետո’ 1ր-ի ընթացքում թեք
    ճանապարհով, անցավ 900մ, իսկ այնուհետև անցավ ևս 1200մ 4ր-ի
    ընթացքում: Հաշվեք հեծանվորդի միջին արագությունը.

    S1=2400մ t1=10ր=600վ
    S2=900մ t2=1ր=60վ
    S3=1200մ t3=4ր=240վ
    V1=S1:t1=2400:600=4մ/վ
    V2=S2: t2=900:60=15մ/վ
    V3=S3:t3=1200:240=5մ/վ
    V=V1+V2+V3/3=4+15+5=24:3=8մ/վ


    Պատ․՝3
    Տարբերակ 3

    1) Որպես արագության միավոր ընդունում են այն… արագությունը, որի
    դեպքում մարմինը 1վ-ում անցնում է 1մ ճանապարհ.
    Պատ․՝2

    2) Երբ խոսում են անհավասարաչափ շարժման մասին, ի՞նչ
    արագություն են նկատի ունենում.
    Պատ․՝3



    3) Աստղաթիռը, որը նախատեսված է Արեգակնային համակարգից
    դուրս գալու համար, պետք է ունենա Երկրի նկատմամբ 61200 կմ/ժ
    արագություն: Այդ արագությունը արտահայտեք մ/վ-ով.

    V=61200կմ/ժ քանի որ 1կմ=1000մ 1ժ=3600վ
    V=? մ/վ
    61200կմ/ժ=61200 x 1000մ / 3600վ =17000 մ/վ


    Պատ․՝4

    4) Մարդատար գնացքը, շարժվելով հավասարաչափ, 10ր-ում անցնում
    է 15կմ: Հաշվեք գնացքի արագությունը.

    t=10ր=600վ
    S=15կմ=15000մ
    V=?
    V=S:t=15000մ :600վ =25մ/վ

    Պատ․՝3

    5) Զբոսաշրջիկները ճանապարհի առաջին կիլոմետրը անցան 10ր-ում,
    երկրորդը’ 11ր-ում, երրորդը’ 12ր, 20վ-ում: Հաշվեք զբոսաշրջիկների

    S1=1կմ=1000մ t1=10ր=600վ
    S2=1կմ=1000մ t2=11ր=660վ
    S3=1կմ=1000մ t3=12ր=720վ
    V =? մ/վ
    V1=S1: t1=1000:600=1,7մ/վ
    V2=S2:t2=1000:660=1,5մ/վ
    V3=S3: t3=1000:720=1,4մ/վ
    V=V1+V2+V3=1,7+1,5+1,4/3=4,6/3=1,5մ/վ 

    Պատ․`5

    Տարբերակ 4
    1) Անվանեք արագության միավորները.
    Պատ․՝3



    2) Պարաշյուտիստը 1200մ բարձրությունը իջավ 5ր-ի ընթացքում:
    Հաշվեք նրա միջին արագությունը.

    S=1200մ

    t=5ր=5 x 60=300վ

    V=?
    V=S:t=1200մ :300վ =4մ/վ 


    Պատ․՝4


    3) Գերձայնային մարդատար ինքնաթիռը կարող է զարգացնել
    2520կմ/ժ արագություն: Այդ արագությունը արտահայտեք մ/վ-ով.

    V=2520կմ/ժ քանի որ 1կմ=1000մ 1ժ=3600վ
    V=? մ/վ
    2520կմ/ժ= 2520 x 1000մ / 3600վ=700մ/վ 


    Պատ․՝2

    4) Քարշակային մոտորանավակը Յժ-ում անցավ 54կմ: Հաշվեք մոտորանավակի արագությունը.

    t=3ժ=3 x 3600=10800վ
    S=54կմ=54,000մ
    V=?
    V=S:t= 54000մ :10800վ =5մ/վ

    Պատ․՝5

    5) Հետիոտնը առաջին րոպեում անցավ 100մ, երկրորդում’ 90մ, երրորդ
    րոպեում՜ 80մ: Հաշվեք հետիոտնի միջին արագությունը.
    Պատ․՝5

    Տարբերակ I
    1․ Ինչքա՞ն ժամանակում հեծանվորդը կանցնի 250մ’ ունենալով 5մ/վ
    արագություն.

    S=250մ
    V=5մ/վ
    t=?
    t=S:V=250մ :5մ/վ =50վ 

    Պատ․՝ 50վ

    2․ Նավակը ի՞նչ հեռավորության վրա կգտնվի նավահանգստից
    շարժումը սկսելուց 15վ հետո, եթե նա շարժվում է գետի հոսանքով: Ջրի
    հոսանքի արագությունը 4մ/վ է.

    t=15վ
    V=4մ/վ
    S=?
    S=V · t=15վ · 4 մ/վ =60մ

    Պատ․՝ 60մ

    3․ Գնացքը շարժվում է 60կմ/ժ արագությամբ: Նա ի՞նչ հեռավորություն
    կանցնի 1,5ժ-ում.

    V=60կմ/ժ
    t=1,5ժ
    S=?
    S=V · t=60կմ/ժ ·
     1,5ժ =90կմ 
    Պատ․՝ 90կմ

    4․ Դիտորդը կայծակի փայլատակումը տեսնելուց 5վ-ն հետո լսեց
    որոտի ձայնը: Ի՞նչ հեռավորության վրա տեղի ունեցավ կայծակը, եթե
    ընդունենք, որ լույսը տարածվում է համարյա ակնթարթորեն, իսկ ձայնի
    արագությունը 0,34կմ/վ է.

    t=5վ
    V=0,34կմ/վ=1000 · 0,34=340մ/վ
    S=?
    S=V · t=340մ/վ · 5վ =1700մ
    Պատ․՝1700մ

    5․ Արհեստական արբանյակը Երկրի շուրջը մեկ պտույտի ընթացքում
    անցավ է 43200կմ: Ինչքա՞ն ժամանակում նա մեկ լրիվ պտույտ
    կատարեց Երկրի շուրջը, եթե նրա արագությունը 8000մ/վ է.

    S=43200կմ=43200000մ
    V=8000մ/վ

    t=?
    t=S:V=43200000մ :8000 մ/վ =5400վ

    Պատ․՝5400վ

    Տարբերակ 2

    Ինչքա՞ն ժամանակում ինքնաթիռը, շաժվելով 200մ արագությամբ,
    կանցնի ՅՕՕՕմ ճանապարհը.

    V=200մ/վ

    S=3000մ

    t=?

    t=S/V=3000մ/200մ/վ=15վ

    Պատ․՝ 3. 15վ

    Գնացքը շարժվում է 80կմ/ժ արագությամբ: Ի՞նչ ճանապարհ կանցնի
    գնացքը 4Ժ -ում
    :

    V=80կմ/ժ

    t=4ժ

    S=?

    S=V*t=80*4=320կմ

    Պատ․՝ 320կմ

    էլեկտրաքարշը շարժվում է 90կմ/ժ արագությամբ: Ինչքա՞ն
    ճանապարհ նա կանցնի 40վ-ում.

    V=90կմ/ժ=90000/վ

    t=40վ

    S=?

    S=V*t=90000*40=3600000

    Պատ․՝ 3600կմ

    Ինչքա՞ն ճանապարհ կանցնի մետրոյի գնացքը 2,5ժ-ում, եթե նրա
    արագությունը 20մ/վ է.

    t=2,5ժ=60*2,5=150ր=150*60=9000վ

    V=20մ/վ

    S=?

    S=V*t=20*9000=180000մ=180կմ

    Պատ․՝ 180կմ


    Տարբերակ III
    1. 50կմ/ժ արագությամբ շարժվող ավտոմեքենան ինչքա՞ն ճանապարհ
    կանցնի 3ժ-ում.

    V=50կմ/ժ
    t=3ժ
    S=V · t=3 · 50
    S=150կմ
    Պատ․՝1
    50կմ

    2. Ինչքա՞ն ժամանակում չմշկորդը կանցնի 600մ հեռավորությունդ
    եթե շարժվում է 12մ/վ արագությամբ.

    S=600մ
    V=12մ/վ
    t=S/V=600/12
    t=50մ/վ
    Պատ․՝ 
    50վ

    3. Ինչքա՞ն ճանապարհ կանցնի ինքնաթիռը թռիչքի 80վ ընթացքում
    եթե նա թռչում է 720կմ/ժ միջին արագությամբ.

    t=80վ

    V=720կմ/ժ

    S=?

    720կմ/ժ=720000մ/վ

    S=V*t=720000*80=57600000մ=57600կմ

    Պատ.՛57600կմ

    4. Մրցումների ժամանակ դահուկորդը շարժվում էր 3 մ/վ հաստատուն
    արագությամբ: Նա ինչքա՞ն ճանապարհ անցավ ՅՕր-ում.

    V=3մ/վ
    t=30ր=30*60=1800վ
    S=V·t=3մ/վ·1800վ
    =5400
    Պատ․՝ 5400մ

    5. Երկրից մինչև Արեգակ եղած հեռավորությունը 150մլն կմ է: Ինչքա՞ն
    ժամանակում լույսը կանցնի այդ հեռավորությունը, եթե լույսի
    տարածման արագությունը 300 000 ՕՕՕմ/վ է.

    S=150մլն կմ

    V=300 000 ՕՕՕմ/վ =300 000կմ/ժ

    t=?

    t=S/V=150 000 000/300 000=1500/3=500ժ

    Եթե մարմինը շարժվում է անհավասարաչափ, ապա, որպեսզի որոշենք.
    I. (1) նրա միջին արագությունը,
    պետք է…
    II. (1) նրա անցած ճանապարհ,
    պետք է…
    III. (1) նրա շարժման ժամանակը,
    պետք է …

    1. մամնի անցած ճանապարհը
      բաժանել շարժման ժամանակին
    2. մարմնի անցած ճանապարհը
      բաժանել միջին արագությանը
    3. միջին արագությունը
      բազմապատկել շարժման
      ժամանակով
      IV. (4) Լուսինը Երկրի շուջը պտտվում է 1 ՕՕՕմ/վ արագությամբ: Ինչքա՞ն
      հեռավորություն նա կանցնի 15ր-ում.
      1.0,25մ 2. 250մ 3. 4կմ 4. ՑՕՕկմ 5. 400կմ
      V. (4) Լենինգրադից մինչև Մոսկվա եղած հեռավորությունը մոտ 600կմ է:
      Ռադիոազդանշանը ինչքա՞ն ժամանակում կանցնի այդ
      հեռավորությունը, եթե ռադիոալիքի տարածման արագությունր
      ՅՕՕՕՕՕՕՕՕմ/վ է.
    4. 500 ՕՕՕվ 2. 0,002վ 3. 500վ
    5. 0,000 002վ 5. 18 000 ՕՕՕվ

    Լուծել Է.Ղազարյանի դասագրքից ՝էջ169-ից․ խնդիրներ33-ից մինչև48 -ը:


    Оставьте комментарий